July 11th - 14th 2017

Summit

Agenda

Day 1

Tuesday July 11th, 2017

Community Engagement & Communications

9:00 – 9:30

Canada Hall 3

Opening Ceremonies

Welcome
4-H Introductions

Emcees: Robert Larson & Stefanie Nagelschmitz

9:45-10:30

Canada Hall 3

Keynote

10:30 – 11:00

Canada Hall 3

Break

11:00 – 12:30

Breakout Rooms - Level 2

Promising practices and skills-building workshops

Choice of concurrent sessions:

PROFESSIONAL STREAM

  1. Trading in Hope: Cross-Generational Learning and Programming Through 4-H in Pakistan – Aliya Ejaz
  2. 4-H Ambassadors Program and Their Impact – Marianne Fallis, Sarah Van Heeswijk, Jacquie Lonning, Joshua Kukowski
  3. Leadership for Community Development and Organizational Effectiveness – Dr. Prosper Doemekpor, Tonda Nelson
  4. Trends, Opportunities, and Challenges in Positive Youth Development: A Multi-National Perspective – Jose-Michael Gonzalez, Dr. Kirk A. Astroth, Lok Raj Awasthi, Päivi Haapasalo, Kevin Marinacci, Pamela Uribe D’lucio, Hector Castellanos
  5. Become a presentation ninja -Jamie Davis
  6. Generating Momentum for Positive Youth Engagement – Sheila Stark-Perreault
  7. Building Successful Learning Communities – Scott Vanderway
  8. 4-H Canada: An Impact on Youth Snapshot – Dr. Patrick Hill, Dr. Anne Bowker
  9. Connecting the Dots: Positive Youth Development Frameworks & the Power of the Essential Elements – Lauren Hrncirik, Dr. Mary Katherine Deen

 

YOUTH STREAM

  1. Team…building your leaders -Amanda Wahle
  2. 4-H International Exchanges: Showcasing Years of Global & Cultural Success in Michigan & Manitoba – Leanne Sprung, Janis Brinn
  3. Secrets of Service –Entrepreneurship- Kim Bearnes, Lee Sherry
  4. Applying a Global Youth Citizenship Skill Set to 4-H Youth Development Programs – Dr. Jennifer A. Skuza, Jessica Pierson Russo
  5. Leadership – Emily Brown

11-12:30

CrEATe Kitchen - Level 1

Coming soon!

12:30 – 13:30

Canada Hall 3

Lunch

13:30 – 15:00

Breakout Rooms - Level 2

Promising practices and skills-building workshops

Choice of concurrent sessions:

PROFESSIONAL STREAM

  1. Any Meeting Anywhere – Evelyn Chambers
  2. Bring Servant Leadership to Life – Jeff Goodwin
  3. A model to develop leadership skills and entrepreneurial enterprises for 4-H youth –Dr. Jeff Howard
  4. Jazz Up Your 4-H Service-Learning Program – Dr. Janet Fox, Kali Zammit
  5. 4-H Canada Showcase
  6. Ways to Tell a Powerful 4-H Story Through Social and Earned Media – Kittrina Thompson, Dvon Williams
  7. The Role of Youth in National Development: The Gambia Experience – Ousman Sonko
  8. Quiet Leadership – Joanne Baker

 

YOUTH STREAM

  1. Speak Out Loud: A youth-adult partnership to support communications education- Sara Kate Smith, Sarah Van Heeswijk
  2. Nation Building: Fostering Active Citizenship Through 4-H – Dr. Kirk A. Astroth, Deryl Waldren
  3. Mentorship Circle
  4. Youth in 4-H Governance: 4-H Walking the Talk in Canada – Robert Larson, Cassidy Barnett, MacKenzie Kerr, Ella Lentz, Maggie Kyle, Kody Farrow, Josh Power

15:00 – 17:00

Free Time

17:00

Shaw Centre Lobby

Depart by bus for Signature Event

18:00 – 21:00

Canadian Museum of History

An Evening of Canadian Culture

Held in the Grand Hall of the Canadian Museum of History, delegates will receive an official Ottawa and Canadian welcome and learn about the history of the Grand Hall, Ottawa Region, and its people. You will be able to admire the largest indoor collection of totem poles in the world, enjoy traditional Aboriginal dance and music performances and satisfy your craving for traditional Canadian fare.

Emcees: David Hovell and Mackenzie Kerr
Guest Speaker: Daniel Richer

21:00

Return by bus from Signature Event

Day 2

Wednesday July 12, 2017

Science & Technology Presented by Bayer

9:00 – 9:15

Canada Hall 3

Welcome and Morning Remarks

Emcees: Robert Larson & Stefanie Nagelschmitz

9:15 - 10:00

Canada Hall 3

Keynote

10:00 – 10:30

Canada Hall 3

Break – Sponsored by CropLife International & Dalhousie University

10:30 – 12:00

Breakout Rooms - Level 2

Promising practices and skills-building workshops

Choice of concurrent sessions:

PROFESSIONAL STREAM

  1. STEM Pathways Engagement + Problem-solving=learning – Patty House, Dr. Bob Horton
  2. Rockets to the Rescue – Eric Larsen, Curt Peters, Dr. Kirk A. Astroth
  3. Grant-writing: Helping 4-Hers to Develop World Class Projects – Dr. Ronald Blake
  4. 4-H Canada Showcase

YOUTH STREAM

  1. GIS Growing in Science Geospatial Program – Kim Bearnes, Lee Sherry
  2. Around the World in 80 posts: Capturing Your Travels With 4-H Through Multi-Media – Noel Fenez, Brianna Anderson
  3. Mentorship Circle
  4. Choose Your Own Ag-venture – Dr. Sylvain Charlebois
  5. You`re Invited to Our Skillathon: Hands-on Learning for Animal Sciences – Jane Wright, Keegan Gay, Dustin Homan, Lydia Ulry
  6. Exploring the `Stranger Things`of Science & Tech – Dr. David Grey

10:30 - 12:00

CrEATe Kitchen - Level 1

Science in the Kitchen – Brenda Robinson, Joanne Baker

 

12:00 – 13:00

Canada Hall 3

Lunch

13:30 – 14:30

Breakout Rooms - Level 2

Choice of concurrent sessions:

PROFESSIONAL STREAM
Drivers of Growth and Leadership Excellence

  1. Programs: 4-H LEARNS global resource and knowledge sharing platform – Jennifer Christie, Erin Smith
  2. Partnerships: Sponsorship engagement: a fireside chat – 4-H Canada partners
  3. Evaluation: Breaking down the Evaluation Process -Jamie Davis, Missy Cummins
  4. Risk Management: Animal Care & Activists – Are you Prepared? Leah Jones
  5. Funds Development: Financial Literacy for Clubs – Cera Youngson

 

YOUTH STREAM
Demonstration Stations: Hands-on Learning Activities

  1. Ag Innovators Inspiring Solutions for a Sustainable Future – Patty House, Dr. Bob Horton
  2. 4-H Canada Hands-on Science Inquiry room –Melina Found & 4-H Canada Science Champions
  3. Demonstration Stations:
    1.  Dalhousie University
    2. Adventures in STEM – Elizabeth Johnston
    3. Jim Lindstrom, Janis Brinn
    4. Dr. Ronald Blake
    5. Science at Bayer

13:00 - 14:30

CrEATe Kitchen - Level 1

Science in the Kitchen – Brenda Robinson & Joanne Baker

14:30 – 16:00

Breakout Rooms - Level 2

Regional Round Tables

– Introduction to Drivers of Growth

– Discussion

Room 204 Europe
Room 208 N. America
Room 201 Latin America
Room 207 Asia
Room 202 Africa

Facilitated by Global 4-H Board members.

16:00 – 17:30

Free Time

17:45 – 18:30

Parliament Foyer - Level 3

Regional Cocktail Receptions

18:30 – 21:30

Trillium Ballroom - Level 4

Global 4-H Network High-Level Dinner

Around the world, 4-Hers take great pride in showcasing their heritage and celebrating their traditions. On this evening, delegates will join special invited guests, including dignitaries and industry partners, for a regional reception, followed by dinner and some special presentations. This will be a celebration of 4-H’s diverse, global reach and we are encouraging delegates to wear their national dress to this event.

Emcees: David Hovell and Mackenzie Kerr

Day 3

Thursday July 13, 2017

Sustainable Agriculture & Food Security Presented by Syngenta

7:00 - 8:30

Canada Hall 2

Exhibitor registration and Global Opportunities Expo set-up

8:30 - 14:30

Canada Hall 2

Global 4-H Opportunities Expo

Learn more here.

9:00 – 9:15

Canada Hall 3

Welcome and Morning Remarks

Emcees: Robert Larson & Stefanie Nagelschmitz

9:15 - 10:00

Canada Hall 3

Keynote

10:00 – 10:30

Canada Hall 3

Break – Sponsored by CropLife International & the Canadian Canola Growers Association

10:30 – 12:00

Breakout Rooms - Level 2

Promising practices and skills-building workshops

Choice of concurrent sessions:

PROFESSIONAL STREAM

  1. The World Food Prize Youth Institute: Engaging the Next Generation of Global Hunger Fighters-Brian Wibby, Sally McClaskey, Makena Schultz, Libby Crimmings
  2. Partnering for Positive Youth Development: Growing 4-H School Gardens in Burundi, Africa – Lauren Hrncrik, Dr. Mary Katherine Dean
  3. Exploring the World of Ag Magic – Dr. Janet Fox, Betsy Crigler
  4. The UN Sustainable Development Goals and perfect opportunities for youth in Agriculture – Hlamalani Ngwenya
  5. 4-H Canada Showcase – Emily Brown, Sharon Cheung

 

YOUTH STREAM

  1. Saving the Planet With the World Under Your Feet – Clayton Robins
  2. Planting the seeds of Service Through 4-H School Gardens – Cherie Roger, Kali Zammit
  3. Youth Involvement in Ag- Eunice Ese Enoguoghoe
  4. Mentorship Circle
  5. 4-H in Ghana – A Life Changing Experience for Young People – Francis Appiah Adu Amankwah, Appiah Kwaku Boateng
  6. Connecting Farm Gates to Dinner Plates… How to Earn Trust in Food and Farming – Crystal McKay
  7. Careers on the Grow – Debra Hauer, Andrew Hurrel, Stacey Scott

10:30 - 12:00

CrEATe Kitchen - Level 1

Healthy Living and Sustainability With Youth – Lazarus Lynch

12:00 – 14:00

Canada Hall 2 & 3

Lunch and Global Opportunities Expo

14:00 – 15:30

Breakout Rooms - Level 2

Choice of concurrent sessions:

PROFESSIONAL STREAM – Drivers of Growth and Leadership Excellence

  1. Program: Utilizing the ISOTURE Model to Build a Strong Volunteer Base – Dr. Norma Samuel, Heather Kent
  2. Brand: 4-H Brand 101: Brand Building Basics
  3. Evaluation: Assessing Life Skills: A 4-H Tool Kit for Success – Amanda Wahle
  4. Funds Development: Building Corporate Partnerships: The Do’s and the Don’ts – Christina Day
  5. Partnerships: “Clover Collaboration” A 4-H U.S. Public-Private Partnerships – Lisa Lauxman, Jennifer Sirangelo
  6. Fund Development: Raising Money For Your 4-H Program – Stuart Shepherd

YOUTH STREAM – Open Discussion

During this session, delegates will set the agenda. They will be facilitated through a process of identifying 4-H issues and topics they would like to discuss, and lead group discussions with their peers to create solutions and action plans for each.

16:00 – 17:00

Free Time

17:00

Shaw Centre Lobby

Depart for Evening Signature Event

18:00 – 21:00

Canada Agriculture and Food Museum

Night in the Country BBQ

Kick up your boots, we’re heading out to the farm for a fun Night in the Country! The Canada Agriculture & Food Museum will be open to delegates and guests to tour and view the exhibits, take a horse-drawn wagon ride around the only operating farm in a global capital city, and check out what our local 4-H clubs are doing.

21:00

Return from Evening Signature Event

Day 4

Friday July 14, 2017

The Environment & Healthy Living

9:00 – 9:15

Canada Hall 3

Welcome and Morning Remarks

Emcees: Robert Larson & Stefanie Nagelschmitz

9:15 - 10:00

Canada Hall 3

Keynote

10:00 – 10:30

Canada Hall 3

Break – Sponsored by EarthFresh Foods

8:30 – 13:00

Canada Hall 2

Global Opportunities Expo open to delegates and public.

10:30 – 12:00

Breakout Rooms - Level 2

Promising practices and skills-building workshops

Choice of concurrent sessions:

PROFESSIONAL STREAM

  1. Understanding LGBTQ Youth and Implications on International 4-H Programming – Dr. Jeff Howard
  2. Building Resiliency in Military Youth Through Environmental Education Camp – Chesley Davis
  3. Development of Life Skills Through an Urban 4-H Adventure Education Experience – Scott Vanderway
  4. Building an Effective Youth Character Education Program: Character Counts! Success Stories from Virginia 4-H – Glenda Snyder, Jeremy Johnson
  5. Healthy Living Ambassadors – Natalie Shepp, Elizabeth Sparks, Antonio Tellez-Soto, Bassil Ramadan, Destiny Camou

 

YOUTH STREAM

  1. How to be An Entrepreneur of Fun! – Caroline Boddy
  2. Mental Health – Breaking the Stigma – Are “Ewe” Okay? – Gillian Watret, Gillian Bourman, Amy Ingram, Lucy Mitchell
  3. It’s Easy Being Green. Reducing, Reusing, Recycling & Composting in 4-H clubs – Mackenzie Kerr
  4. Mentorship Circle
  5. Experiential Education in Forest Pedagogy – Case Ecological Web – Helena Herttuainen, Jenna Järvenpää
  6. The Levels of Community Change Game: Engaging Youth and Adults in Exploring Influencers on Healthy Choices – Carol Smithers, Dr. Theresa Ferrari

10:30 - 12:00

CrEATe Kitchen - Level 1

Healthy Meals & Snacks with Potatoes with Chef Carla – Sponsored by EarthFresh Foods

12:00 – 13:00

Canada Hall 2 & 3

Lunch and Global Opportunities Expo

13:00 – 14:00

Breakout Rooms - Level 2

Regional Round Tables 

  • Drivers of Growth discussion
  • Priority Setting
  • Action Planning
  • Election of new Global Board members

Facilitated by Global Board members

14:00 - 14:30

Room 204

Global 4-H Network Board of Directors Meeting

14:00 – 14:45

Canada Hall 3

Regional Roundtables Report Back

 

14:45-15:30

Canada Hall 3

Youth Report Out on Open Discussion Session

15:30 – 16:30

Canada Hall 3

Closing Ceremonies

  • Closing Remarks
  • Introduction of new Directors of the Global 4-H Network Board
  • Announcement of 2019 Summit location

16:30 – 17:30

Free Time

17:30

Shaw Centre Lobby

Depart for evening Signature Event

18:00 – 22:00

University Place, Ottawa University

4-H Under the Big Top

Did you know? 4-H’ers have talent! 4-H delegates will be invited to showcase their own talents and reflections on an incredible week during this fun, wrap-up party under the stars. Canadian 4-H alumna and Olympian, Cristy Nurse will offer parting words as you say good-bye to new friends and prepare to venture back home with new ideas and action plans to change the world!

22:00

Return from evening Signature Event

Sound like a good time?

What are you waiting for? Register now.